تصور اکثر دانش آموزان ESL در مورد درس‌های انگلیسی، درس‌های گرامری فشرده و نمودارهای پیچیده آوایی است. اما محققان زبان شناس ثابت کرده اند تا هنگامی که هدف زبان آموز از فراگیری زبان انگلیسی، به درستی سخن گفتن به زبان انگلیسی و درک درست آن در هنگام شنیدن است ( Speaking And Listening )، روشهای سنتی پاسخگو نبوده و نخواهند بود.

در اینجا به برخی از ویژگی های کلیدی دستورالعمل بهبود مکالمه انگلیسی اشاره‌ای خواهیم داشت:

صحبت و تمرین با افراد انگلیسی زبان در صورت امکان، بسیار تأثیرگذار است. یادگیری انگلیسی جز با تمرین حاصل نمی‌شود.

تسلط به زبان انگلیسی بدون تمرین با افرادی که انگلیسی زبان مادری آن‌هاست، غیرممکن است. شما می‌توانید هزاران کلمه را حفظ کنید، می‌توانید تمام قواعد دستور زبان را در ذهن خود داشته باشید، اما اگر شما با افراد انگلیسی زبان صحبت و تمرین نکنید، هرگز به این زبان مسلط نخواهید شد.

بسیاری از دانشجویان ESL انتظار دارند با یادگیری دستور زبان به سادگی بتوانند به صورت روان صحبت کنند. در حالی که درک گرامر ممکن است ساده باشد، درک چگونگی استفاده از آن و نحوه استفاده از آن به طور مناسب و سریع در مکالمات واقعی، برای اکثر زبان آموزان انگلیسی بسیار مشکل است.

اما چطور می‌توان این چالش را به سرانجام رساند؟ در یادگیری زبان، ترجیح بر تمرین و صحبت با افراد انگلیسی زبان است. درگیر شدن در زبان، بهترین راه برای یادگیری انگلیسی است. اگر شما موفق شوید با افراد انگلیسی زبان تمرین کنید، خیلی سریع به گویشی روان در مکالمه زبان انگلیسی دست خواهید یافت.

شما نمی‌توانید مکالمه انگلیسی را مانند زیست شناسی یا تاریخ یاد بگیرید

یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر، در واقع درک جریان موجود در آن زبان است. اجزای زیادی در زبان انگلیسی وجود دارند که آن را تبدیل به یک دستگاه به هم پیوسته می‌کنند و البته این موضوع باعث سخت‌تر شدن یادگیری زبان نیز می‌شود. افرادی که به انگلیسی صحبت می‌کنند نیاز دارند تا درک بصری از چگونگی هماهنگ شدن این اجزاء با یکدیگر داشته باشند.

اجزایی چون حروف اضافه، قسمت‌های مختلف یک کلمه و اصطلاحات معمول در زبان عامیانه، مسائلی نیستند که تنها با حفظ کردن تئوری‌های زبان، بتوان آن‌ها را یاد گرفت. این نکته تفاوت اصلی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با یادگیری زیست شناسی یا تاریخ است و صرفاً استفاده از اصول نظری بی فایده است، مگر اینکه درک بصری از برنامه یادگیری داشته باشید. لازم است که بار دیگر تکرار کنیم تمرین کلید اصلی بهبود زبان انگلیسی است.

با گرامر شروع نکنید !

اگر هدف این است که واقعاً به زبان انگلیسی مسلط شوید، با گرامر شروع نکنید. اما اگر هدف فقط انجام یک امتحان از قبیل تافل یا آیلتس است و اگر زمان بسیار محدودی دارید، واضح است که چاره‌ای جز یادگیری گرامر به عنوان بخشی از آمادگی برای امتحان ندارید. اما برای یادگیری مکالمه، شروع با گرامر بسیار اشتباه است.

به عنوان توضیحات بیشتر، باید بگوییم هنگامی که شما یادگیری زبان را با یادگیری دستور زبان شروع می‌کنید، در واقع خود را برای شکست آماده کرده‌اید. اگر سعی کنید تمامی قوانین گرامر را در ذهن خود پردازش کنید و با به کار بردن گرامر شروع به صحبت کنید، در این امر موفق نخواهید بود و خیلی نمی‌توانید با این روش صحبت کنید. زیرا گرامر زبان انگلیسی دارای تضادهای بسیاری در قواعد خود است. به عنوان مثال، برای بیان مالکیت “John”، از “John’s” استفاده می‌کنیم، در حالی که مالکیت “It” با صفت ملکی “Its” بیان می‌شود نه “It’s”. چرا که دومی مخفف عبارت ‘It is” است. شما نمی توانید به سادگی گرامر زبان انگلیسی را حفظ و سپس به کار برید.

رویکرد بهتر این است که ابتدا صحبت کردن به انگلیسی را شروع و سپس بخش گرامری را تقویت و اصلاح کنیم. اگر خوب فکر کنید، متوجه خواهید شد که زبان مادری خود را نیز با این شیوه یاد گرفته‌‌اید.

تلفظ درست فقط با تمرین به دست می‌آید

تلفظ و طرز بیان، جنبه های بسیار مهمی در یادگیری زبان انگلیسی هستند. اما هر دو اغلب نادیده گرفته می‌شوند یا در کلاس معمولی ESL خیلی اهمیتی به این دو موضوع داده نمی‌شود و وقت زیادی به ‌آن‌ها اختصاص نمی‌دهند. تلفظ مناسب باعث می‌شود تا صحبت‌های شما به خوبی درک شود. این باعث می شود که شما احساس راحتی بیشتری در انجام مکالمات زبان انگلیسی داشته باشید و در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس شما در این امر می‌شود.

اما بهترین راه بهبود تلفظ و طرز بیان چیست؟ بسیاری از معلمان انگلیسی به اشتباه روش رویکرد گفتار را امتحان می کنند و سعی می کنند تمرینات حرکتی دهان و دندان را انجام دهند در حالی که این روش باید به عنوان آخرین گزینه استفاده شود نه اولین.

خیلی از مواقع، تلفظ، بیان و سرعت صحبت کردن شما پس از شروع به صحبت با افراد انگلیسی زبان، بهبود خواهد یافت. مغز شما خود را با سرعت و روند صحبت کردن آن‌ها هماهنگ می‌کند. گوش شما با نحوه ادای کلمات توسط آن‌ها، هماهنگ می‌شود و تمام این‌‌ها به شما کمک خواهد کرد تا روش درست تلفظ کلمات در زبان انگلیسی را بیاموزید و به کار برید.

بنابراین اگر می خواهید تلفظ خود را بهبود بخشید، ابتدا یک شریک مکالمه پیدا کنید، نه یک گفتار درمانگر.

یادگیری زبان انگلیسی را به یک عادت تبدیل کنید

اگر میخواهید از سطح مبتدی تا سطح متوسط ​​/ پیشرفته در زبان انگلیسی پیشرفت کنید، باید انگلیسی را به صورت عادتی روزانه یاد بگیرید. همانطور که به ورزشگاه می‌روید، یک محیط یادگیری ایجاد کنید که در آن جنبه‌های مختلف روزانه انگلیسی خود را بهبود دهید. تماشای فیلم به زبان انگلیسی، یادگیری دستورالعمل‌ها به زبان انگلیسی، گوش دادن به موسیقی انگلیسی، تماشای سخنرانی‌های TED، گوش دادن به کتاب‌های صوتی، گوش دادن به پادکست‌ها، پیوستن به یک باشگاه و یا مکانی که خدمات خود را به انگلیسی ارائه می‌دهد، از جمله مواردی است که می‌توان به آن‌ اشاره کرد. هرچه ذهن شما بیشتر درگیر زبان شود، مکالمه انگلیسی برایتان آسان‌تر می‌شود.

با این روش مثل همه عادت‌ها، بهبود انگلیسی به یک فرآیند تبدیل می‌شود که وقتی شروع کنید، اعتماد به نفس شما بیشتر و بیشتر می‌شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید بدون هیچ خجالتی صحبت می‌کنید. با این روش، با یادگیری سریع زبان شگفت زده خواهید شد.

به زبان انگلیسی فکر کنید

بسیاری از دانش آموزان علاقمند به یادگیری مکالمه انگلیسی هستند در حالی که اعتماد به نفس کمی برای صحبت کردن دارند. بعضی از آنها حتی می‌توانند به خوبی به انگلیسی بنویسند، اما وقتی صحبت می‌کنند، مضطرب می‌شوند. اولین پیشنهاد ما این است که “آموزش” انگلیسی را متوقف کنیم و فقط با آن‌ها صحبت کنیم. یک موضوع را که برای آن‌ها جذاب است (مانند علم، ورزش، کارتون و غیره) انتخاب کنید و شروع به صحبت کنید. اشتباه آن‌ها را اصلاح نکنید. این فرایند ترس آن‌ها از اشتباه کردن را از بین می برد. اینکه اجازه دهید تا صدای خود را بشنوند، بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس آن‌ها است.

“فکر کردن به زبان انگلیسی” را هرچه سریع تر شروع کنید. تلاش کنید که مکالماتی به انگلیسی داشته باشید. حتی بدون آنکه متوجه شوید، زبان انگلیسی شما بهتر خواهد شد.